Ta strona używa ciasteczek(cookies), dzięki który nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

OK

BLOG

foire-aux-vins-pub-originale-620x320

Wrzesień jest bardzo pracowitym miesiącem dla wszystkich Francuzów. Trzeba odpocząć po wakacjach, wyprawić dzieci do szkoły, zapisać je do różnych kółek zainteresowań i klubów sportowych.

Ledwo człowiek trochę odsapnie, już zaczynają się  „Foire aux vin”… znowu trzeba latać od sklepu do sklepu, wieczorem analizować broszurki, porównywać, wybierać.
Każdy Francuz postawiony jest przed koniecznością odbywania hamletowskich decyzji: zaryzykować? Odważyć się? Czy lepiej postawić na pewne wartości?
Czym jest „Foire aux vins”? Jest to okres, rozpoczynający się w drugiej połowy września, gdzie wszystkie sklepy spożywcze, od największych do najmniejszych, organizują wysprzedaż win. Dla Francuzów moment, w którym uzupełniają swoja piwnicę nowymi rocznikami, zaopatrują się winem na wszystkie okazje; święta, imieniny, urodziny.

Decydują, czy zaryzykować kupno młodego rocznika jakiegoś małego producenta po bardzo interesującej cenie. Czasami, po paru latach może okazać się, że to wino świetnie się postarzało, że jest wspaniałe i budzi respekt do intuicji sommelierskiej gospodarza. Czasami gospodarz po cichu wylewa te kilkanaście butelek, w które odważnie zainwestował, bo wino, w których pokładał tyle nadziei okazuje się ohydnym octem.

Wino wybiera się według całej kombinacji kryteriów, które normalnego człowieka przyprawiają o ból głowy:
– do wypicia w ciągu roku, czy do odleżenia?

– czerwone czy białe?

– z jakiego regionu?

– pewne wartości czy ryzyko?

– no i oczywiście budżet ….

Tegoroczna broszura Carrefoura poświęcona winom, ma aż 86 stron. Foire rozpoczęło się 29 września. Wszyscy latają z nią po sklepach. Zawiera bardzo tajemne oznaczenia, kółka, znaki zapytania, wykrzykniki, podkreślenia na czerwono, na niebiesko.

Wino we Francji to poważna sprawa.

Dla zainteresowanych: rocznik 2015 zapowiada się na bardzo dobry, szczególnie w regionie Bordeaux, gdzie dawno nie było dobrego wina, nie wspominając rocznika 2013, który był jednym z najgorszych w historii.

Jeżeli jesteście miłośnikami wina, to zapraszamy do Francji. Tutaj znajdziecie bardzo przydatną mapę regionów wina, a poniżej prezentujemy prostą tabelę, która ułatwi Wam, wybór odpowiedniego rocznika. A la vôtre!

 

  2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Alzacja ***** **** ***** *** **** *** ***
Beaujolais ** ***** **** **** *** **** ****
Bordeaux *** ***** ***** ** ** * ***
Bourgogne białe **** ** **** *** **** ** ****
Bourgogne czerwone *** **** **** *** *** *** ***
Szampan **** *** ** **** **** *** ***
Jura – Sabaudia *** **** *** *** *** **** ****
Loara *** **** ***** *** **** *** ****
Prowansja – Korsyka ** **** **** *** *** **** ***
Południowy Zachód *** **** ***** ** *** *** ***
Dolina Rodanu ** ***** ***** *** **** ** ***
Langwedocja *** *** ***** **** *** *** ***
 
* zły rok
** mierny rok
*** dobry rocznik
**** bardzo dobry rocznik
***** wyjątkowy rocznik